WZORZEC / FCI Standard Nr 5-1988/.


Grupa VIII FCI Retrievery, Płochacze i Psy Dowodne.

Rasa podlega próbom pracy.

Wrażenie ogólne.

Wesoły, o dobrze zbalansowanej, mocnej budowie, kompaktowy, mierzący mniej wiecej tyle samo od kłębu do ziemi co od kłębu do nasady ogona.

Cechy charakterystyczne.

Wesołe usposobienie z ciągle merdającym ogonem, typowe ciągłe poruszanie się sprawiające wrażenie krzątania się szczególnie kiedy tropi ptactwo, nie boi sie ciężkiej pracy w polu.

Temperament.

Łagodny i uczuciowy a z drugiej strony pełen życia i wylewny.

Głowa i czaszka.

Kwadratowa kufa z dobrze zaznaczonym stopem osadzonym po środku między nosem a potylicą. Czaszka dobrze rozwinięta, czysto wyrzeźbiona ani za wąska ani za szeroka. Policzki słabo zaznaczone. Nos wystarczająco szeroki by zapewnić czuły wech.

Oczy.

Pełne ale nie znaczące. Ciemno brązowe, brązowe, nigdy jasne, ale w przypadku koloru wątrobianego/czekoladowego i wątrobianego/czekoladowego przesianego oraz biało-wątrobianego/czekoladowego, ciemno-orzechowe by harmonizowały z umaszczeniem; pełne ekspresji, inteligencji i łagodnie lecz szeroko pobudzone, błyszczące i wesołe; powieki przylegające.

Uszy.

Zwisajacy płat ucha, osadzony nisko na wysokości oczu. Prawidłowej długości ucho sięga czubka nosa. Dobrze obrośnięte długim, prostym, jedwabistym włosem.

Szyja.

Średniej długości, muskularna. Dobrze osadzona w delikatnie opadających łopatkach. Sucha (bez luznej skóry).

Przód.

Łopatki opadające i wąskie. Nogi o mocnej kości, proste, wystarczająco krótkie dla zapewnienia skoncentrowanej siły. Nie zbyt krótkie by nie przeszkadzały w ogromnym wysiłku oczekiwanym od tego wspaniałego, sportowego psa.

Tułów.

Mocny, kompaktowy. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta, głęboka, przód nie za wąski i nie za szeroki. Żebra dobrze wysklepione. Krótki grzbiet, szeroki z mocną, poziomą górną linią łagodnie opadającą od końca grzbietu do nasady ogona.

Tył.

Szeroki, dobrze zaokrąglony, bardzo muskularny. Nogi o grubej kości, dobrze kątowane, krótkie poniżej stawu skokowego, zapewniające wydajny ruch.

Łapy.

Mocne, poduszki zwarcie przylegające, kocie.

Ogon.

Osadzony nieco poniżej linii grzbietu. Musi być wesoły w ruchu i noszony poziomo, nigdy zadarty. Wcześniej zwyczajowo kopiowany.
Ogon kopiowany: ani za krótki ani za długi by przeszkadzać, poruszajacy sie nieprzerwanie podczas pracy.
Ogon niekopiowany: lekko wygięty, średniej długości, proporcjonalny do długości ciała i ogólnego wygladu; idealny sięga stawu skokowego. Mocny u nasady i zwężający się na końcu, dobrze upierzony. Żywiołowy w ruchu, noszony równo nie wyzej niż linia grzbietu, nigdy za nisko wskazując na nieśmiałość.

Ruch.

Swobodny przestrzenny ruch, długi wykrok.

Szata.

Gładka, jedwabista, nigdy lokowana czy kędzierzawa. Nie zbyt obfita i nigdy kręcona. Przednie łapy, ciało oraz tylne łapy powyżej stawu skokowego obficie owłosione.

Maść.

Różnorodna. U jednomaźcistych nie moze być żadnych białych plam, prócz plamy białej na piersi.

Waga i wzrost.

Wzrost około: samce: 39-41cm; suki: 38-39cm. Waga około: 13-14,5 kg.

Wady.

Jakiekolwiek odstępstwa od powyższego opisu powinny być uznawane za wadę, powaga danej wady powinna być rozpatrywana w proporcji do jej rozmiaru i wpływu na zdrowie i samopoczucie psa, a także na możliwość wykonywania przez psa jego tradycyjnej pracy.

Uwaga.

Samce muszą mieć dwa w pełni wykształcone jądra w torbie mosznowej.

Ostatnia aktualizacja - grudzień 2008r.

Tłumaczenie własne. Oryginalny tekst wzorca: www.thecockerspanielclub.co.uk/breedstandard.htm